Highest rated films

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★½

  • The House That Jack Built

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Aquaman

    ★★★★

  • Mandy

    ★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Death Proof

    ★★★★★

  • Mary Poppins

    ★★★★★

  • Point Break

    ★★★★★

  • Blow Out

    ★★★★★

  • Pet Sematary

    ★★★★★

  • Basic Instinct

    ★★★★★

  • Peeping Tom

    ★★★★★

  • Assault on Precinct 13

    ★★★★★

  • Kwaidan

    ★★★★★

  • Superstar: The Karen Carpenter Story

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 235 Films watched
  • 19.6 Average per month
  • 4.5 Average per week

Milestones

First Film

Eraserhead

Jan 1

Most Watched

Phantom Thread

3 times

First Reformed

twice

The Post

twice

The Shining

twice

Destination Wedding

twice

Last Film

Phantom Thread

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
94 films
Thriller
93 films
Action
66 films
Horror
52 films
Comedy
48 films
Crime
41 films
Adventure
41 films
Sci Fi
39 films
Mystery
38 films
Romance
23 films
USA
207 films
UK
37 films
France
16 films
Canada
11 films
Germany
10 films
China
6 films
Belgium
5 films
Sweden
5 films
Hong Kong
5 films
Australia
4 films
English
224 films
Russian
14 films
French
13 films
Spanish
11 films
Italian
10 films
German
10 films
Chinese
9 films
Cantonese
5 films
Japanese
4 films
Latin
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 3

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Molly’s most liked review

Vice

★½

A movie made for liberals dumbed down at every turn and then it has the gall to look that same audience in the eye, its target market, and lecture us for not being mad enough, please, if I wanted that for two plus hours I’d just go on Twitter; tweets are shot better than this movie

More reviews

Molly’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Stalker
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Slender Man
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Traces of Red
Average weighted rating:

2.5

Films Molly watched in 2018

  • Phantom Thread
  • First Reformed
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Body of Evidence
  • Mary Poppins Returns
  • Sliver
  • Avengers: Infinity War
  • Bird Box
  • Raising Cain
  • Mary Poppins
  • Conspiracy Theory
  • Aquaman
  • Bumblebee
  • A Simple Favor
  • Klute
  • Dial Code Santa Claus
  • The Pelican Brief
  • Consenting Adults
  • Presumed Innocent
  • Ant-Man and the Wasp
  • Support the Girls
  • Vox Lux
  • The Rider
  • The Favourite
  • The Sisters Brothers
  • Cold War
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • If Beale Street Could Talk
  • Vice
  • Green Book
  • Ben Is Back
  • Retroactive
  • A Star Is Born
  • In Dreams
  • Free Solo
  • Crazy Rich Asians
  • Interview with the Vampire
  • Beautiful Boy
  • Can You Ever Forgive Me?
  • The House That Jack Built
  • Birth
  • The Old Man & the Gun
  • Creed II
  • Creed
  • The Spy Who Dumped Me
  • The Cat in the Hat
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Paddington 2
  • Christine
  • Escape from New York
  • Suspiria
  • Assault on Precinct 13
  • Suspiria
  • Widows
  • Roma
  • The Matrix Revolutions
  • A Nightmare on Elm Street
  • The Girl in the Spider's Web
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Prince of Darkness
  • Van Helsing
  • The Post
  • Wishmaster
  • The Matrix Reloaded
  • The Shining
  • Hunter Killer
  • The Matrix
  • Carrie
  • Halloween
  • Only Angels Have Wings
  • Man's Best Friend
  • Pet Sematary II
  • Destination Wedding
  • Slender Man
  • Absentia
  • Whitney
  • Pet Sematary
  • DragonHeart
  • Venom
  • Obsession
  • Hold the Dark
  • Thunder Road
  • You Might Be the Killer
  • Cam
  • Ready Player One
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • The Predator
  • Destination Wedding
  • Jade
  • Peppermint
  • Only God Forgives
  • The Hunt for Red October
  • AVP: Alien vs. Predator
  • Predator 2
  • Predator
  • Mile 22
  • Mandy
  • Beyond the Black Rainbow
  • BlacKkKlansman
  • Point Break
  • The Dark Knight Rises
  • The Fugitive
  • The Meg
  • Passenger 57
  • Lara Croft: Tomb Raider
  • Dark Money
  • Tales from the Crypt
  • The Silence of the Lambs
  • Mission: Impossible III
  • War of the Worlds
  • Eighth Grade
  • The Stepfather
  • Jaws
  • Armageddon
  • Mission: Impossible - Fallout
  • De Palma
  • Passion
  • Eraser
  • Over the Top
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • Damsel
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Runaway Bride
  • Jason X
  • Observe and Report
  • Mission to Mars
  • Junior
  • Mission: Impossible
  • The Equalizer
  • Death Proof
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Lethal Weapon 4
  • Waterworld
  • Revenge
  • Notting Hill
  • Ricochet
  • Disobedience
  • Hereditary
  • The New Age
  • The Big Boss
  • Jurassic World
  • Body Double
  • I Am Sam
  • Mom and Dad
  • Solo: A Star Wars Story
  • Dressed to Kill
  • The Post
  • Deadpool 2
  • Excalibur
  • First Reformed
  • Leave No Trace
  • Pope Francis: A Man of His Word
  • Blow Out
  • American Animals
  • Red Heat
  • Her
  • Moonraker
  • The X Files: I Want to Believe
  • Basic Instinct
  • Book Club
  • The Hitcher
  • Dollman
  • Lean on Pete
  • Revenge
  • Fifty Shades Freed
  • Ms .45
  • The Driller Killer
  • Fear City
  • Snake Eyes
  • Eight Diagram Pole Fighter
  • A Quiet Place
  • The Shining
  • Filmworker
  • The 36th Chamber of Shaolin
  • Shaolin Mantis
  • Wild Hogs
  • Fantastic Mr. Fox
  • 8MM
  • Isle of Dogs
  • I Feel Pretty
  • Annihilation
  • The Duke of Burgundy
  • Unsane
  • I Know Who Killed Me
  • Wild Wild Country
  • The Death of Stalin
  • Kwaidan
  • The Beyond
  • Mike's Murder
  • Kill Me Again
  • I'll Always Know What You Did Last Summer
  • Thoroughbreds
  • Ghost Rider: Spirit of Vengeance
  • Red Sparrow
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Square
  • Black Panther
  • Traces of Red
  • A Serious Man
  • The Cloverfield Paradox
  • Our New President
  • You've Got Mail
  • The Ritual

See all 235

World Map

Highly rated films Molly is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Shoplifters

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more