Highest rated films

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Apollo 11

    ★★★★★

  • Pelican Blood

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★★

  • Misery

    ★★★★★

  • Flight

    ★★★★★

  • Manhunter

    ★★★★★

  • Pet Sematary

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 234 Films watched
  • 19.5 Average per month
  • 4.5 Average per week

Milestones

First Film

Commando

Jan 1

Most Watched

Once Upon a Time… in Hollywood

3 times

Midsommar

twice

Pet Sematary

twice

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

twice

Last Film

Broken Arrow

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Thriller
122 films
Drama
112 films
Crime
56 films
Horror
49 films
Action
47 films
Mystery
42 films
Comedy
34 films
Sci Fi
24 films
Romance
23 films
Adventure
16 films
USA
214 films
UK
21 films
Germany
12 films
Canada
11 films
China
9 films
France
6 films
Japan
3 films
New Zealand
3 films
Ireland
3 films
Belgium
2 films
English
226 films
Spanish
25 films
French
21 films
Italian
12 films
German
12 films
Chinese
8 films
Japanese
7 films
Arabic
6 films
Russian
5 films
Swedish
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Molly’s most liked review

Cats

★½

It’s like if cats danced around with human legs and sucked

More reviews

Molly’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Battlefield Earth
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Web of Deception

Films Molly watched in 2019

  • Broken Arrow
  • Apollo 11
  • The Goldfinch
  • Lakeview Terrace
  • Never Talk to Strangers
  • The Lion King
  • Unlawful Entry
  • Jacob's Ladder
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Cats
  • Domestic Disturbance
  • The Mask You Live In
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Marriage Story
  • Dark Waters
  • Little Women
  • Bombshell
  • The Net
  • Knives Out
  • The Lighthouse
  • Richard Jewell
  • Hustlers
  • Double Jeopardy
  • Uncut Gems
  • A League of Their Own
  • Ready or Not
  • Kiss the Girls
  • Queen & Slim
  • Cape Fear
  • Call Me Crazy: A Five Film
  • A Perfect Getaway
  • The Age of Innocence
  • Bringing Out the Dead
  • Stunts
  • Primal
  • The Work
  • Ford v Ferrari
  • Doctor Sleep
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • The Juror
  • Pumping Iron
  • Watchmen
  • Hell's Trap
  • Dark Breed
  • Mr. Ice Cream Man
  • The Color of Money
  • Romeo Is Bleeding
  • The Usual Suspects
  • Hulk
  • Stuart Saves His Family
  • Hellmaster
  • Gemini Man
  • The Shining
  • Midsommar
  • Nothing Bad Can Happen
  • The Intruder
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Joker
  • The Witch
  • Tammy and the T-Rex
  • Bliss
  • You Don't Nomi
  • Why Don't You Just Die!
  • The Last to See Them
  • VFW
  • Knives and Skin
  • Dogs Don't Wear Pants
  • Climate of the Hunter
  • The Other Lamb
  • Synchronic
  • The Deeper You Dig
  • The Pool
  • Pelican Blood
  • Swallow
  • Bloody Birthday
  • The Lodge
  • The Death of Dick Long
  • In the Shadow of the Moon
  • Vivarium
  • Pet Sematary
  • Heat
  • Kalifornia
  • Blue Steel
  • Primal Fear
  • Copycat
  • Ad Astra
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • The Art of Self-Defense
  • Near Dark
  • It Chapter Two
  • A Perfect Murder
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Dogs
  • Lunar Cop
  • Dredd
  • Secret Obsession
  • The Farewell
  • Enough
  • The Fury
  • Wild at Heart
  • Deceived
  • Under the Silver Lake
  • Angel Has Fallen
  • London Has Fallen
  • Web of Deception
  • Sleeping with the Enemy
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Flight
  • Red Rock West
  • The Amazing Spider-Man
  • Far and Away
  • Stuber
  • Avatar
  • The Lion King
  • Untraceable
  • Happy Death Day 2U
  • Unforgettable
  • Unfaithful
  • Speed
  • Happy Death Day
  • Titanic
  • Second Act
  • Midsommar
  • Only Lovers Left Alive
  • Pacific Heights
  • Hannibal
  • The Watcher
  • Road House
  • Fargo
  • Always Be My Maybe
  • Red Dragon
  • Manhunter
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Striking Distance
  • Dream Lover
  • Jack's Back
  • The Perfection
  • Booksmart
  • Inglourious Basterds
  • Normal Life
  • Mad Dog and Glory
  • Wild Things
  • Late Night
  • Sauvage
  • Brittany Runs a Marathon
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • The Hot Spot
  • Body Heat
  • The Spy Who Loved Me
  • The Nightingale
  • The Mayo Clinic, Faith, Hope and Science
  • Jennifer Eight
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Long Shot
  • What We Do in the Shadows
  • The Tie That Binds
  • The Hateful Eight
  • 12 Angry Men
  • The Devil's Advocate
  • Into the Abyss
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Fear
  • An American Crime
  • The Crush
  • Inception
  • Poison Ivy
  • Streets
  • What Lies Beneath
  • Allied
  • Escape Room
  • Lucky You
  • Stripped to Kill
  • The River Wild
  • Bad Influence
  • Pet Sematary
  • The Bedroom Window
  • Logan Lucky
  • Out of Control
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • Psycho
  • The Suckling
  • Pet Sematary
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Welcome to Marwen
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Battlefield Earth
  • Dragged Across Concrete
  • Indecent Proposal
  • Bound
  • Zodiac
  • Out of Blue
  • Psycho IV: The Beginning
  • Us
  • Dolores Claiborne
  • Psycho III
  • The Fog
  • Single White Female
  • Fatal Attraction
  • Psycho II
  • The Bridges of Madison County
  • Captain Marvel
  • Betrayed

See all 234

World Map

Highly rated films Molly is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • For Sama
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Bring the Soul: The Movie
  • Bacurau
  • Invisible Life

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more