Sort by

momalley has logged 292 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Barbershop

Barbershop

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tetro

Tetro

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Splice

Splice

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cocoon

Cocoon

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Witches

The Witches

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tesla

Tesla

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Corporate Animals

Corporate Animals

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Countess From Hong Kong

A Countess From Hong Kong

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Zappa

Zappa

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Monkey King: Havoc in Heaven

The Monkey King: Havoc in Heaven

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nomad: In the Footsteps of Bruce Chatwin

Nomad: In the Footsteps of Bruce Chatwin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Am Greta

I Am Greta

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
First Love

First Love

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Residue

Residue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Woman of Paris: A Drama of Fate

A Woman of Paris: A Drama of Fate

1923
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A King in New York

A King in New York

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The 7th Voyage of Sinbad

The 7th Voyage of Sinbad

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The King and the Mockingbird

The King and the Mockingbird

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Something Wicked This Way Comes

Something Wicked This Way Comes

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry