Sort by

monab has logged 170 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★
Edit this entry  
29
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★
Edit this entry  
21
It's Easier for a Camel...

It's Easier for a Camel...

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Voyage of Time: Life's Journey

Voyage of Time: Life's Journey

2016
×
Edit this entry  
15
Normal People Are Nothing Exceptional

Normal People Are Nothing Exceptional

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Anaïs in Love

Anaïs in Love

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Barefoot Contessa

The Barefoot Contessa

1954
×
★★★★
Edit this entry  
11
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Only the Animals

Only the Animals

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Magnetic Beats

Magnetic Beats

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Latin Lover

Latin Lover

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Just Don't Think I'll Scream

Just Don't Think I'll Scream

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Like Crazy

Like Crazy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Pauline

Pauline

2010
×
Edit this entry  
04
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Edit this entry  
29
Angèle

Angèle

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Semiotics of the Kitchen

Semiotics of the Kitchen

1975
×
Edit this entry  
25
Happening

Happening

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Five Times Two

Five Times Two

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Pandora and the Flying Dutchman

Pandora and the Flying Dutchman

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Divide

The Divide

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Demons of Dorothy

The Demons of Dorothy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Those Who Care

Those Who Care

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Reprise

Reprise

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Césarée

Césarée

1978
×
Edit this entry  
23
Les Mains négatives

Les Mains négatives

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sheroes

Sheroes

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
No Sex Last Night

No Sex Last Night

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Edit this entry  
12
La Vie en Rose

La Vie en Rose

2007
×
★★
Edit this entry  
11
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ahed's Knee

Ahed's Knee

2021
×
★★★½
Edit this entry