Monasteries has logged 149 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Taste of Tea

The Taste of Tea

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cosmic Journey

Cosmic Journey

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mouth of Hell

Mouth of Hell

2014
×
★★
Edit this entry  
16
Standby

Standby

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
The Party

The Party

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Consumed

Consumed

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Tough

Tough

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Love Story

A Love Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
The Alan Dimension

The Alan Dimension

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Raving Iran

Raving Iran

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
Edit this entry  
10
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★½
Edit this entry  
09
Chloe

Chloe

2009
×
★★
Edit this entry  
08
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★½
Edit this entry  
04
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
03
A Heart of Love

A Heart of Love

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★
Edit this entry  
29
Romeo Must Die

Romeo Must Die

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★½
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Edit this entry  
16
That Most Important Thing: Love

That Most Important Thing: Love

1975
×
★★
Edit this entry  
13
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★
Edit this entry  
03
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
29
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
Love Torn in Dreams

Love Torn in Dreams

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

1958
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mother and Son

Mother and Son

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
Landscape After Battle

Landscape After Battle

1970
×
★★★½
Edit this entry  
21
Until the Light Takes Us

Until the Light Takes Us

2008
×
★★½
Edit this entry  
20
Kinetta

Kinetta

2005
×
★★
Edit this entry  
19
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
When Evening Falls on Bucharest or Metabolism

When Evening Falls on Bucharest or Metabolism

2013
×
★½
Edit this entry  
14
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★½
Edit this entry  
11
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
Staying Vertical

Staying Vertical

2016
×
★★★
Edit this entry