Monasteries has logged 13 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stinking Heaven

Stinking Heaven

2015
×
★★½
Edit this entry  
31
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★½
Edit this entry  
27
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Eden and After

Eden and After

1970
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Edit this entry  
17
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★
Edit this entry  
17
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Levelling

The Levelling

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Crow

The Crow

1994
×
★★★
Edit this entry  
11
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★½
Edit this entry