Elaine has logged 60 entries for films during December 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Majora's Mask: Terrible Fate

Majora's Mask: Terrible Fate

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Severed Heads

The Severed Heads

1957
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Yesterday

Yesterday

2019
×
Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alice

Alice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Brüno

Brüno

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
200 Motels

200 Motels

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
19
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
42 One Dream Rush

42 One Dream Rush

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Follow

The Follow

2001
×
★★★
Edit this entry  
09
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fictitious Anacin Commercial

Fictitious Anacin Commercial

1967
×
★★★
Edit this entry  
06
Boat

Boat

2007
×
★★★½
Edit this entry  
06
...And Your Name Is Jonah

...And Your Name Is Jonah

1979
×
★★
Edit this entry  
05
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
Edit this entry  
04
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★½
Edit this entry  
02
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry