RSS feed for Money_Bags
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Insidious

Insidious

2010
×
Edit this entry  
09
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
02
V/H/S

V/H/S

2012
×
Edit this entry  
31
El Dorado

El Dorado

1966
×
★★★★
Edit this entry  
27
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
Edit this entry  
25
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
Edit this entry  
25
Watership Down

Watership Down

1978
×
Edit this entry  
24
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
Edit this entry  
23
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
Edit this entry  
18
Deep Red

Deep Red

1975
×
Edit this entry  
18
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Police Story

Police Story

1985
×
Edit this entry  
10
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Apostle

The Apostle

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
23
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Liquid Sky

Liquid Sky

1982
×
Edit this entry  
21
Croupier

Croupier

1998
×
Edit this entry  
21
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Heaven Knows, Mr. Allison

Heaven Knows, Mr. Allison

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
07
A Bridge Too Far

A Bridge Too Far

1977
×
Edit this entry  
02
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
Edit this entry  
01
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Shot Caller

Shot Caller

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Desistfilm

Desistfilm

1954
×
Edit this entry  
29
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Jubal

Jubal

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Nightfall

Nightfall

1956
×
Edit this entry  
25
Horrors of Spider Island

Horrors of Spider Island

1960
×
★★
Edit this entry  
23
Wagner: Die Meistersinger von Nürnberg

Wagner: Die Meistersinger von Nürnberg

1984
×
Edit this entry  
21
Pushover

Pushover

1954
×
Edit this entry  
21
Billy Blazes, Esq.

Billy Blazes, Esq.

1919
×
Edit this entry  
20
Human Desire

Human Desire

1954
×
★★★★★
Edit this entry