RSS feed for Money_Bags
  • The Abyss

    The Abyss

    ★★★★★

    Go Hogs!

  • Aliens

    Aliens

    ★★★★★

    I watched the theatrical release for the first time. Far far superior to the director's cut. No question.

  • Anatomy of a Murder

    Anatomy of a Murder

    ★★★★★

    1. wildly entertaining
    2. the quintessential courtroom drama
    3. quite possibly James Stewart's greatest performance
    4. five and a half out of five stars

  • Vertigo

    Vertigo

    ★★★★★

    A perfect movie and quite possibly the greatest film of all time.

  • The Passion of Joan of Arc

    The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

    A perfect movie and quite possibly the greatest film of all time.

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★★★★

    This is a film that doesn't fuck around.

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★★★

    This film is a revelation.

  • The Seafarers

    The Seafarers

    ★★

    Terrifically dull

  • The Maltese Falcon

    The Maltese Falcon

    ★★★★

    Watched this by accident thinking it was the 1941 version. Not half bad.

  • The Blair Witch Project

    The Blair Witch Project

    ★★★★

    The Blair Witch Project is both terrifying and horrifying. Everything, from the script to the photography, sound, etc., is completely diegetic and it works in a believable way if you allow yourself to be drawn into the space of the movie. I recommend viewing it alone and with all the lights off.
    4/5 good film

  • Metropolis

    Metropolis

    ★★

    Saw this on the big screen.. really bad transfer.

  • mother!

    mother!

    ★★★½

    I thought this movie was insufferable. It's well made and it gets its point across, but it does it in the most obvious and obnoxious way possible. 3.5/5 pretty good but not that great.