monicag has logged 548 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Storks

Storks

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
You Again

You Again

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Miss You Already

Miss You Already

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Extinguished

Extinguished

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Mario

Mario

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lou

Lou

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
78/52

78/52

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Battle

Battle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
High Art

High Art

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Hidden Kisses

Hidden Kisses

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Toc Toc

Toc Toc

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lavender

Lavender

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Invisible Guardian

The Invisible Guardian

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Free Fall

Free Fall

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Best Friend

My Best Friend

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fair Haven

Fair Haven

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Akron

Akron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry