monicag has logged 45 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Boy

The Boy

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Snowman

The Snowman

2017
×
Read the review Edit this entry  
31
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Man of the Year

Man of the Year

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Secret Window

Secret Window

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Artifact

Artifact

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry