Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Business Proposal

Business Proposal

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inu-oh

Inu-oh

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Persuasion

Persuasion

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inu-oh

Inu-oh

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Deer King

The Deer King

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★
Edit this entry  
30
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Father of the Bride

Father of the Bride

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Keep Sweet: Pray and Obey

Keep Sweet: Pray and Obey

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
Under the Tuscan Sun

Under the Tuscan Sun

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Edit this entry  
21
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Panda! Go Panda!: Rainy Day Circus

Panda! Go Panda!: Rainy Day Circus

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Panda! Go Panda!

Panda! Go Panda!

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Girl from Plainville

The Girl from Plainville

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bubble

Bubble

2022
×
★½
Read the review Edit this entry