Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Whatever

Whatever

1999
×
Edit this entry  
20
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Valet

The Valet

2006
×
Read the review Edit this entry  
27
Nimona

Nimona

2023
×
★★★★
Edit this entry  
26
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
5,80 mètres

5,80 mètres

2012
×
Read the review Edit this entry  
13
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Helvetica

Helvetica

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Silent Running

Silent Running

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
One Hundred and One Nights

One Hundred and One Nights

1995
×
Edit this entry  
28
Leppel & Langsam

Leppel & Langsam

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Objectified

Objectified

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Morbius

Morbius

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Renaissance

Renaissance

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Whole Nine Yards

The Whole Nine Yards

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Return of the Hero

Return of the Hero

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
La gueule de l'emploi

La gueule de l'emploi

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dark City

Dark City

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Beyond the Infinite Two Minutes

Beyond the Infinite Two Minutes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eastern

Eastern

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
DC Showcase: Catwoman

DC Showcase: Catwoman

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thunder

Thunder

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Astrologer

The Astrologer

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pixels

Pixels

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
The Three Wise Men: The Truth

The Three Wise Men: The Truth

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Taste of Others

The Taste of Others

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry