Sort by

Monster_Groupie has logged 50 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kill Squad

Kill Squad

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Giant Claw

The Giant Claw

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Capsized: Blood in the Water

Capsized: Blood in the Water

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Green Butchers

The Green Butchers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Get Mean

Get Mean

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Critters 4

Critters 4

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Die Nibelungen: Siegfried

Die Nibelungen: Siegfried

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vampires

Vampires

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Critters 3

Critters 3

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Next Door

Next Door

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Critters 2

Critters 2

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Curveball – A True Story. Unfortunately.

Curveball – A True Story. Unfortunately.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Critters

Critters

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sloane

Sloane

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry