Sort by

Monster_Groupie has logged 55 entries for films during December 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
Read the review Edit this entry  
31
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fatman

Fatman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rocky V

Rocky V

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
El Dorado

El Dorado

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bed of the Dead

Bed of the Dead

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
2069: A Sex Odyssey

2069: A Sex Odyssey

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Warrior and the Sorceress

The Warrior and the Sorceress

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry