Sort by

moodles has logged 81 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
2046

2046

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Four Brothers

Four Brothers

2005
×
★★★½
Edit this entry  
28
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
Avengement

Avengement

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★
Edit this entry  
27
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Edit this entry  
26
Matewan

Matewan

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Strange Magic

Strange Magic

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Joe Bell

Joe Bell

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
Death to Smoochy

Death to Smoochy

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
23
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Old

Old

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Worlds

Worlds

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Village

The Village

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
T O O T H P A S T E D R E A M S

T O O T H P A S T E D R E A M S

×
★★★½
Edit this entry  
19
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★
Edit this entry  
19
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
18
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★½
Edit this entry  
18
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Snow Steam Iron

Snow Steam Iron

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Lady in the Van

The Lady in the Van

2015
×
★★
Edit this entry  
17
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Rollerball

Rollerball

1975
×
★★
Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pig

Pig

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Dot and the Line: A Romance in Lower Mathematics

The Dot and the Line: A Romance in Lower Mathematics

1965
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★½
Edit this entry  
14
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Edit this entry