RSS feed for moofish
  • Twin Peaks

  • Dead Poets Society

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

  • Akira

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★★

  • Spaceballs

    ★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★★

  • Brazil

    ★★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

  • A Christmas Story

    ★½

  • El Norte

    ★★★½

  • Return of the Jedi

  • The King of Comedy

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • Star Trek II: The Wrath of Khan

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • Raiders of the Lost Ark

  • Thief

    ★★★★½

  • Clash of the Titans

    ★★

  • Caddyshack

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

  • Gideon's Trumpet

    ★★½

  • Moonraker

    ★★½

  • Breaking Away

    ★★★½

  • House

    ★★★★★

  • Star Wars

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★

  • Jaws

  • Monty Python and the Holy Grail

  • The Man with the Golden Gun

    ★★½

  • Solaris

    ★★★★★

  • THX 1138

    ★★★★

  • Romeo and Juliet

    ★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★½

  • Persona

    ★★★★★

  • Thunderball

    ★★★½

  • The Sound of Music

    ★★★★

  • Goldfinger

    ★★★★

  • From Russia with Love

    ★★★★

  • Dr. No

    ★★★½

  • Anatomy of a Murder

    ★★★★½

  • Witness for the Prosecution

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★

  • Fantasia

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★½