Mari has logged 79 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
An Easy Girl

An Easy Girl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shéhérazade

Shéhérazade

2018
×
Edit this entry  
15
Paris Is Us

Paris Is Us

2019
×
Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
I Am All Girls

I Am All Girls

2021
×
Edit this entry  
29
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Edit this entry  
26
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Lady J

Lady J

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
If I Were a Boy

If I Were a Boy

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Instant Family

Instant Family

2018
×
Edit this entry  
17
Oxygen

Oxygen

2021
×
Edit this entry  
14
Monster

Monster

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Éclair

Éclair

2016
×
Edit this entry  
28
Stowaway

Stowaway

2021
×
Edit this entry  
26
Tell Me When

Tell Me When

2020
×
Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
Edit this entry  
18
Minari

Minari

2020
×
Edit this entry  
17
People, Places, Things

People, Places, Things

2015
×
Edit this entry  
16
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Edit this entry  
16
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
Edit this entry  
16
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Feeling Through

Feeling Through

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
Edit this entry  
12
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
Edit this entry  
11
Two Strangers Who Meet Five Times

Two Strangers Who Meet Five Times

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Madame Claude

Madame Claude

2021
×
Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
Read the review Edit this entry  
04
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
Edit this entry  
03
The Godfather

The Godfather

1972
×
Edit this entry  
30
Behind Her Eyes

Behind Her Eyes

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
Edit this entry  
27
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Deadly Illusions

Deadly Illusions

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Indecent Proposal

Indecent Proposal

1993
×
Edit this entry  
21
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Night Clerk

The Night Clerk

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Yes Day

Yes Day

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Citation

Citation

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
Oldboy

Oldboy

2003
×
Edit this entry  
10
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry