• Barton Fink

    ★★★★

  • Doraemon: Nobita's Dorabian Nights

    ★★★★

  • Child's Play 2

    ★★

  • Home Alone

    ★★★★

  • Miller's Crossing

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Total Recall

    ★★★★½

  • Back to the Future Part III

    ★★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★½

  • The Killer

    ★★★★

  • Honey, I Shrunk the Kids

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★½

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★★

  • Rain Man

    ★★★★

  • Mississippi Burning

    ★★★★

  • Child's Play

    ★★

  • Police Story 2

    ★★★★

  • Akira

    ★★★½

  • As Tears Go By

    ★★★½

  • Big

    ★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    ★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★½

  • Bloodsport

    ★★★★

  • The Running Man

    ★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★

  • Predator

    ★★★★

  • Withnail & I

    ★★★½

  • Raising Arizona

    ★★★★½

  • Some Kind of Wonderful

    ★★★

  • Peggy Sue Got Married

  • Big Trouble in Little China

    ★★★½

  • Doraemon: Nobita and the Steel Troops

    ★★★★

  • Police Story

    ★★★★½

  • After Hours

    ★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • Blood Simple

    ★★

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★½

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★½

  • Scarface

    ★★★★½

  • Sudden Impact

    ★★★★

  • Risky Business

    ★★★★

  • Class

    ★★★★

  • Valley Girl

  • My Tutor

    ★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★

  • Tootsie

    ★★★★

  • Fall Guy

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★★

  • Blow Out

    ★★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★½

  • Thief

    ★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★★

  • Airplane!

    ★★★★

  • The Shining

    ★★

  • Doraemon: Nobita's Dinosaur

    ★★

  • American Gigolo

    ★★★★½

  • All That Jazz

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Mad Max

    ★★★

  • Escape From Alcatraz

    ★★★★

  • The Deer Hunter

    ★★★★

  • Drunken Master

    ★★★★

  • The Driver

    ★★★★

  • Sorcerer

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★

  • The Enforcer

    ★★★

  • Assault on Precinct 13

    ★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★