MoonKnight7 has written 214 reviews for films during 2021.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

    Wow, such a feeling I had after coming back to theatres after a grueling 1.5 years.

    No Way Home is one of the best Spidey films to ever grace us on the screen. A huge nostalgic trip and an amazing superhero movie.

    First of all, even with the stacked cast and characters from MCU and other universes, this film felt very solo?

    Like the film was truly focused on Holland and his Spidey. It's not a Spider-Man film if there's…

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★★★

    Such a better sequel than expected. Honestly, the first movie was excruciatingly boring. This time around though, I had a great time.

    It's essentially the forced-to-work together/odd couple trope wrapped up in a superhero movie. It's silly and fun and the comedic duo of Brock and Venom is amazingly. Michelle Williams too was a riot. The action this time around was better as well and Cleetus, even though a mid villain at best is far better than the last one.…

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★½

    When classic kung-fu action meets wuxia meets literal Dragon Ball Z, Shang-Chi and The Legend of the Ten Rings is born.

    This movie has one of MCU's brilliantly choreographed action sequences. From the classic conquests to bus fights to dragons fighting, every scene is delightful to watch. The wuxia scene in the forest reminded me so much of The House Of Flying Daggers, the dance/fight sequence between two characters in a bamboo forest. So beautiful to see unfold into the…

  • The Guilty

    The Guilty

    ★★★★

    Atmospheric but sometimes a tad bit overacted by Jake which is very rare

  • Old

    Old

    ★★★

    Gosh, some of the dialogues in this film is so unintentionally bad yet outright hilarious just makes up for the bad story with good concept movie

  • Thor

    Thor

    ★★★½

    Ragnarok best though

  • Thor: The Dark World
  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★★

    Thor and Doctor Strange were the MVP

  • Deadpool

    Deadpool

    ★★★★½

    Cult Classic!

  • Iron Man 2

    Iron Man 2

    ★★★½

    The general consensus of this film is that its really bad but imo its a really good sequel with RDJ giving a great performance but yes, inferior to the original though

  • Free Guy

    Free Guy

    ★★★★

    Basically if The Sims and GTA Online were mashed up together with Ryan Reynolds as the main character

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★★

    And still an amazing and the best movie from MCU!