Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Devil's General

The Devil's General

1955
×
★★★½
Edit this entry  
26
Children of the Damned

Children of the Damned

1964
×
★★★½
Edit this entry  
25
Grand Slam

Grand Slam

1967
×
★★★
Edit this entry  
24
The Silent One

The Silent One

1973
×
★★★½
Edit this entry  
23
Carriage to Vienna

Carriage to Vienna

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Lowlands

Lowlands

1954
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Fox of Paris

The Fox of Paris

1957
×
★★★½
Edit this entry  
22
Fantastic Night

Fantastic Night

1942
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Brotherhood

The Brotherhood

1968
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Carey Treatment

The Carey Treatment

1972
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Internecine Project

The Internecine Project

1974
×
★★★★
Edit this entry  
18
Man on the Flying Trapeze

Man on the Flying Trapeze

1935
×
★★★½
Edit this entry  
18
If I Were King

If I Were King

1938
×
★★★★
Edit this entry  
16
Singapore

Singapore

1947
×
★★★
Edit this entry  
15
The Big Racket

The Big Racket

1976
×
★★★½
Edit this entry  
15
In the Web of Time

In the Web of Time

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
Women's Prison

Women's Prison

1955
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Raging Tide

The Raging Tide

1951
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bellamy

Bellamy

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Objective: 500 Million

Objective: 500 Million

1966
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Mask of Dimitrios

The Mask of Dimitrios

1944
×
★★★½
Edit this entry  
04
Violent Is the Word for Curly

Violent Is the Word for Curly

1938
×
★★★
Edit this entry  
04
You're Telling Me!

You're Telling Me!

1934
×
★★★½
Edit this entry  
03
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The School of Spies

The School of Spies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
01
Lady Oscar

Lady Oscar

1979
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dead Men Don't Count

Dead Men Don't Count

1968
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bury Me an Angel

Bury Me an Angel

1971
×
★★½
Edit this entry  
29
Story of a Prostitute

Story of a Prostitute

1965
×
★★★½
Edit this entry  
26
You Won't Be Alone

You Won't Be Alone

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
The Crime of Monsieur Lange

The Crime of Monsieur Lange

1936
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pilgrimage

Pilgrimage

1933
×
★★★½
Edit this entry  
25
David Golder

David Golder

1931
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Broken Lullaby

The Broken Lullaby

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ivan Vasilyevich Changes His Profession

Ivan Vasilyevich Changes His Profession

1973
×
★★★★
Edit this entry  
24
Private Parts

Private Parts

1972
×
★★½
Edit this entry  
23
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
22
In the Name of the Italian People

In the Name of the Italian People

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Most Beautiful Wife

The Most Beautiful Wife

1970
×
★★★½
Edit this entry  
20
Last Known Address

Last Known Address

1970
×
★★★½
Edit this entry  
17
Nymph

Nymph

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Robin Redbreast

Robin Redbreast

1970
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Man Who Finally Died

The Man Who Finally Died

1963
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Killer Is Still Among Us

The Killer Is Still Among Us

1986
×
★★★½
Edit this entry  
05
Faster, Faster

Faster, Faster

1981
×
★★★★
Edit this entry  
04
Where There's Life

Where There's Life

1947
×
★★★
Edit this entry  
02
Sex of the Witch

Sex of the Witch

1973
×
★★
Edit this entry  
02
The Long Arm

The Long Arm

1956
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Little Thief

The Little Thief

1988
×
★★★
Edit this entry