Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Chameleon Street

Chameleon Street

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dark City

Dark City

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Papillon

Papillon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Popeye

Popeye

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mermaid Forest

Mermaid Forest

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nobody

Nobody

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Given

Given

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Allen v. Farrow

Allen v. Farrow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Enemy

Enemy

2013
×
Read the review Edit this entry  
06
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scare Me

Scare Me

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kaiba

Kaiba

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry