RSS feed for fran

fran has logged 73 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Munchausen

Munchausen

2013
×
Read the review Edit this entry  
19
Green Vinyl

Green Vinyl

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black God, White Devil

Black God, White Devil

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tom and Jerry: The Fast and the Furry

Tom and Jerry: The Fast and the Furry

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Linklater // On Cinema & Time

Linklater // On Cinema & Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Elena

Elena

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Comrades: Almost a Love Story

Comrades: Almost a Love Story

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Perfect Summer

The Perfect Summer

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fast Food Nation

Fast Food Nation

2006
×
Read the review Edit this entry  
11
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Just My Luck

Just My Luck

2006
×
Read the review Edit this entry  
03
SPF-18

SPF-18

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Purge

The Purge

2013
×
Read the review Edit this entry