Sort by

alicia has logged 131 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hanna

Hanna

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
Read prior review Edit this entry  
08
It

It

2017
×
★★★
Edit this entry