RSS feed for emily
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Step Up

Step Up

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★
Edit this entry  
21
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
Edit this entry  
12
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ice Princess

Ice Princess

2005
×
Edit this entry  
09
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★
Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★
Edit this entry  
22
Vice

Vice

2018
×
Edit this entry  
22
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Fyre

Fyre

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Glass

Glass

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
First Man

First Man

2018
×
★★
Edit this entry  
11
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bring It On: All or Nothing

Bring It On: All or Nothing

2006
×
★★★
Edit this entry  
08
Raise Your Voice

Raise Your Voice

2004
×
★★½
Edit this entry  
05
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Edit this entry  
02
mid90s

mid90s

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Bad Education Movie

The Bad Education Movie

2015
×
★★
Edit this entry  
28
Aquamarine

Aquamarine

2006
×
★★
Edit this entry  
28
Stick It

Stick It

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry