RSS feed for emily
  • Free Solo

    Free Solo

    ★★★★

    take a shot every time I yelled “fuck” or “holy shit” it’s a death sentence

  • If Beale Street Could Talk

    If Beale Street Could Talk

    ★★★★★

    wow.

  • Aquaman

    Aquaman

    ★★½

    this has nothing on aquamarine

  • mid90s

    mid90s

    ★★½

    fuck this movie

  • Enchanted

    Enchanted

    ★★★★

    susan sarandon is really that witch

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★

    very ookie spooky boys n girls

  • Funny Girl

    Funny Girl

    ★★★★½

    fuck! it! up! Barbra!

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★

    what the actual fuck??

  • Twisted Nerve

    Twisted Nerve

    ★★★

    boy this did not age well...

  • Starstruck

    Starstruck

    sterling knight is the original leatherface

  • Coherence

    Coherence

    ★★★★★

    i need a valium asap

  • The Rocky Horror Picture Show

    The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

    Tbh it’s kind of embarrassing how long I waited to watch this. Growing up I saw a few scenes and listened to time warp on my ipod shuffle 1 all the time, but I’ve been avoiding sitting down and watching the whole thing for some unknown reason (probably just lazy.)

    Finally, I watched this masterpiece and I’m blown away by every detail in the film. From the dope hair & makeup, costume/set design and cinematography to the hysterical characters, dialog and…