Sort by

Jamie has logged 42 entries for films during June 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tell No One

Tell No One

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glastonbury

Glastonbury

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Nibelungen: Siegfried

Die Nibelungen: Siegfried

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
23
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
23
World War Z

World War Z

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Five Times Two

Five Times Two

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Kid

The Kid

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Admission

Admission

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★★
Edit this entry  
12
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In Paris

In Paris

2006
×
★★★½
Edit this entry  
09
Gimme the Loot

Gimme the Loot

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
★★★
Edit this entry  
06
Fear and Desire

Fear and Desire

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Populaire

Populaire

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shut Up and Play the Hits

Shut Up and Play the Hits

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Purge

The Purge

2013
×
★★
Edit this entry  
01
Being Elmo: A Puppeteer's Journey

Being Elmo: A Puppeteer's Journey

2011
×
★★★½
Edit this entry