2013

Raquel Moritz Raquel Moritz’s year in review

Raquel’s highest rated films

  • V for Vendetta

    ★★★★★

  • The Devil's Advocate

    ★★★★★

  • The Avengers

    ★★★★★

  • Constantine

    ★★★★★

  • Ted

    ★★★★★

  • The Help

    ★★★★★

  • Crazy Heart

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Madagascar

    ★★★★★

  • Ice Age

    ★★★★★

  • Shrek

    ★★★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★★★

  • Up

    ★★★★★

  • Despicable Me

    ★★★★★

  • The Lion King

    ★★★★★

  • Monsters, Inc.

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 97 Films watched
  • 8.1 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

Crazy Heart

Jan 6

Last Film

Up

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
49 films
Comedy
41 films
Adventure
25 films
Romance
23 films
Fantasy
20 films
Action
19 films
Family
18 films
Thriller
16 films
Animation
13 films
Sci Fi
11 films
USA
91 films
UK
10 films
Germany
7 films
Spain
6 films
France
3 films
New Zealand
3 films
Canada
3 films
Czechia
1 film
Italy
1 film
Taiwan
1 film
English
91 films
Spanish
11 films
French
9 films
German
3 films
Portuguese
3 films
Italian
3 films
Chinese
2 films
Esperanto
1 film

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Raquel’s most liked review

Highs and Lows

Highest Average

Psycho
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Grown Ups 2
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

You May Not Kiss the Bride
Average weighted rating:

2.3

Films watched in 2013

  • Up
  • Frozen
  • Bridge to Terabithia
  • Bonnie & Clyde
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Letters to Juliet
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Carrie
  • The Kings of Summer
  • The Breakfast Club
  • The Lion King
  • Nineteen Eighty-Four
  • Thor
  • Constantine
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Grown Ups 2
  • Madagascar
  • Thor: The Dark World
  • Gravity
  • 13 Going on 30
  • The Devil Wears Prada
  • Despicable Me
  • V for Vendetta
  • Pacific Rim
  • The Avengers
  • Red Eye
  • World War Z
  • Planes
  • White House Down
  • You May Not Kiss the Bride
  • Beasts of the Southern Wild
  • The Bling Ring
  • Hit & Run
  • Oz: The Great and Powerful
  • Inkheart
  • Hansel & Gretel: Witch Hunters
  • The Notebook
  • The Impossible
  • The Hangover
  • Shrek
  • Breakfast at Tiffany's
  • Casino Royale
  • District 9
  • Mystic River
  • Psycho
  • Oblivion
  • Teen Wolf
  • Stone
  • Where the Wild Things Are
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • Star Trek Into Darkness
  • Man of Steel
  • The Master
  • Despicable Me 2
  • Monsters University
  • Ice Age
  • Easy A
  • Happythankyoumoreplease
  • Liberal Arts
  • Zero Dark Thirty
  • Iron Man 3
  • A Dog's Life
  • A King in New York
  • Limelight
  • Monsieur Verdoux
  • The Circus
  • The Kid
  • The Gold Rush
  • The Great Dictator
  • City Lights
  • Modern Times
  • Hoodwinked Too! Hood VS. Evil
  • Confessions of a Shopaholic
  • Ted
  • Monsters, Inc.
  • Life of Pi
  • Hitchcock
  • Pride & Prejudice
  • The Devil's Advocate
  • Lady and the Tramp
  • Red Riding Hood
  • Failure to Launch
  • The Help
  • What's Your Number?
  • True Grit
  • Gangster Squad
  • Django Unchained
  • Funny Face
  • Live Flesh
  • Sabrina
  • Volver
  • Bad Education
  • Hatfields & McCoys
  • All About My Mother
  • Talk to Her
  • Crazy Heart

Highly rated films Raquel missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Before Midnight
  • Short Term 12
  • Hope
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Bo Burnham: what.
  • Prisoners
  • The Arrested Development Documentary Project

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more