2014

Raquel Moritz Raquel Moritz’s year in review

Raquel’s highest rated films

  • Say Anything...

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Good Vibrations

    ★★★★★

  • Sin City: A Dame to Kill For

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★★

  • Constantine

    ★★★★★

  • Saving Mr. Banks

    ★★★★★

  • Elektra

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Rush

    ★★★★★

  • The Intouchables

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 98 Films watched
  • 8.2 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

Reality Bites

Jan 2

Most Watched

Night of the Living Dead

twice

Last Film

Teenage Mutant Ninja Turtles

Dec 25

Genres, Countries & Languages

Drama
59 films
Comedy
42 films
Romance
29 films
Action
24 films
Adventure
19 films
Sci Fi
19 films
Thriller
14 films
Crime
12 films
Fantasy
7 films
History
6 films
USA
80 films
UK
22 films
Canada
8 films
Germany
8 films
France
5 films
Belgium
3 films
Greece
2 films
Australia
2 films
Ireland
2 films
Japan
2 films
English
97 films
French
7 films
Japanese
5 films
Spanish
3 films
Russian
2 films
Chinese
2 films
Vietnamese
1 film
Polish
1 film
Italian
1 film
Cantonese
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 31 Added 90

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Raquel’s most liked review

Snowpiercer

★★★

O John Hurt adora uma distopia.

More reviews

Raquel’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Elektra
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

The Whale
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2014

  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Big Hero 6
  • Garden State
  • Gone Girl
  • What If
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Good Vibrations
  • Edge of Tomorrow
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Interstellar
  • Wish I Was Here
  • The Art of Getting By
  • Begin Again
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • 21 Jump Street
  • The Whale
  • All Good Things
  • Guardians of the Galaxy
  • World's Greatest Dad
  • What's Your Number?
  • The Virgin Suicides
  • A Long Way Down
  • Need for Speed
  • American Psycho
  • The Ides of March
  • Pet Sematary
  • Only Lovers Left Alive
  • The Fault in Our Stars
  • Filth
  • Wanderlust
  • Fight Club
  • Funeral Kings
  • Psycho
  • RoboCop
  • Pompeii
  • Toy Story 3
  • Divergent
  • The Hunt
  • Mistaken for Strangers
  • Don Jon
  • The Island
  • Dear Mr. Watterson
  • Like Crazy
  • 17 Again
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Moonrise Kingdom
  • Snowpiercer
  • Submarine
  • Battle Royale
  • Night of the Living Dead
  • Night of the Living Dead
  • Seven Psychopaths
  • 47 Ronin
  • Her
  • 12 Years a Slave
  • Constantine
  • Bicentennial Man
  • Say Anything...
  • Saving Mr. Banks
  • The Blind Side
  • Elektra
  • The World's End
  • Philomena
  • Coraline
  • Blue Is the Warmest Color
  • Nebraska
  • Silver Linings Playbook
  • Wild Hogs
  • The Dark Knight
  • Tron
  • We're the Millers
  • The Day the Earth Stood Still
  • Just Like Heaven
  • Sister Act
  • American Hustle
  • The Broken Circle Breakdown
  • About Time
  • Finding Neverland
  • Captain Phillips
  • Dallas Buyers Club
  • Rush
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Intouchables
  • The Spectacular Now
  • The Wolf of Wall Street
  • Remember Me
  • My Life in Ruins
  • Creation
  • Made of Honor
  • Toy Story
  • Stranger Than Fiction
  • RED
  • Inception
  • Elizabethtown
  • Foo Fighters: Live at Wembley Stadium
  • Nick and Norah's Infinite Playlist
  • Paul
  • Reality Bites

Highly rated films Raquel missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Nightcrawler
  • She's Beautiful When She's Angry

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more