2015

Raquel Moritz Raquel Moritz’s year in review

Raquel’s highest rated films

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • What We Did on Our Holiday

    ★★★★★

  • Adventures in Babysitting

    ★★★★★

  • Letters from Iwo Jima

    ★★★★★

  • My Afternoons with Margueritte

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • The Music Never Stopped

    ★★★★★

  • Walk the Line

    ★★★★★

  • The Theory of Everything

    ★★★★★

  • Easy A

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 52 Films watched
  • 4.3 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

The Grand Budapest Hotel

Jan 1

Most Watched

Back to the Future Part II

twice

Last Film

King Arthur

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
24 films
Adventure
20 films
Comedy
18 films
Sci Fi
18 films
Action
14 films
Thriller
9 films
Family
6 films
Romance
4 films
Crime
4 films
Horror
3 films
USA
44 films
UK
8 films
Germany
3 films
Australia
2 films
France
2 films
Hong Kong
1 film
Japan
1 film
Canada
1 film
Ireland
1 film
English
51 films
French
5 films
Latin
2 films
Italian
2 films
Spanish
2 films
German
2 films
Japanese
2 films
Cantonese
1 film
Welsh
1 film
Irish
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Zookeeper
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Zen of Bennett
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2015

  • King Arthur
  • Poltergeist
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • ¡Three Amigos!
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Back to the Future Part III
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Adventures in Babysitting
  • What We Did on Our Holiday
  • Restless
  • Jurassic World
  • Letters from Iwo Jima
  • Avengers: Age of Ultron
  • Love & Mercy
  • Hellraiser
  • Mad Max: Fury Road
  • Magic Mike XXL
  • Back to the Future Part II
  • My Afternoons with Margueritte
  • The Voices
  • Planet of the Apes
  • Summer School
  • Ex Machina
  • Big Eyes
  • Blade Runner
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • The Music Never Stopped
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Walk the Line
  • The Theory of Everything
  • Zookeeper
  • Birdman
  • The Judge
  • Easy A
  • Magic Mike
  • The Imitation Game
  • Penguins of Madagascar
  • Boyhood
  • Whiplash
  • Trance
  • The Zen of Bennett
  • Tracks
  • Unlocking Sherlock
  • A Walk Among the Tombstones
  • The Grand Budapest Hotel

Highly rated films Raquel missed

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • Son of Saul
  • Bitter Lake
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom
  • Sicario

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more