2016

Raquel Moritz Raquel Moritz’s year in review

Raquel’s highest rated films

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Man Up

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★★

  • Star Trek Into Darkness

    ★★★★★

  • The Fundamentals of Caring

    ★★★★★

  • Zootopia

    ★★★★★

  • The Crow

    ★★★★★

  • Song of the Sea

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Deadpool

    ★★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • Captain Fantastic

    ★★★★

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★★

  • Swiss Army Man

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 48 Films watched
  • 4 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

The Martian

Jan 4

Last Film

Captain Fantastic

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
25 films
Adventure
18 films
Action
13 films
Comedy
12 films
Sci Fi
9 films
Fantasy
8 films
Thriller
7 films
Romance
7 films
Animation
6 films
Family
6 films
USA
41 films
UK
13 films
Belgium
3 films
Canada
3 films
Germany
3 films
Ireland
3 films
France
3 films
Denmark
2 films
Luxembourg
1 film
Brazil
1 film
English
46 films
German
5 films
French
4 films
Russian
3 films
Spanish
2 films
Chinese
2 films
Romanian
1 film
Esperanto
1 film
Portuguese
1 film
Japanese
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 8

Watchlist

Stars

Highs and Lows

Highest Average

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Trust Me
Average weighted rating:

2.9

Films watched in 2016

  • Captain Fantastic
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Extremely Loud & Incredibly Close
  • Barefoot
  • Arrival
  • Star Trek Beyond
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Swiss Army Man
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • Man Up
  • Captain America: Civil War
  • Star Trek Into Darkness
  • Guardians of the Galaxy
  • Suicide Squad
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Batman: The Killing Joke
  • The Fundamentals of Caring
  • Zootopia
  • X-Men: Apocalypse
  • Mirrormask
  • The Good Dinosaur
  • Strangers on a Train
  • The Crow
  • Look Who's Back
  • Song of the Sea
  • Macbeth
  • Trust Me
  • Toy Story That Time Forgot
  • The Witch
  • Inside Out
  • The Big Short
  • Carol
  • The Danish Girl
  • Room
  • Brooklyn
  • Creed
  • Steve Jobs
  • Deadpool
  • Trumbo
  • Bridge of Spies
  • Spotlight
  • Kingsman: The Secret Service
  • Spectre
  • Ted 2
  • Mr. Holmes
  • The Diary of a Teenage Girl
  • The Hateful Eight
  • The Martian

Highly rated films Raquel missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Your Name.
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Bo Burnham: Make Happy
  • La La Land

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more