2017

Raquel Moritz Raquel Moritz’s year in review

Raquel’s highest rated films

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★★★★

  • It

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • Thelma & Louise

    ★★★★★

  • Monster

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★★★

  • A Monster Calls

    ★★★★★

  • Logan

    ★★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • Piper

    ★★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★★★

  • mother!

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • The Girl on the Train

    ★★★★½

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 59 Films watched
  • 4.9 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

The Girl on the Train

Jan 1

Most Watched

Kingsman: The Golden Circle

twice

Last Film

Roxanne

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
33 films
Thriller
21 films
Crime
13 films
Action
13 films
Horror
11 films
Mystery
11 films
Sci Fi
11 films
Comedy
10 films
Romance
9 films
Adventure
9 films
USA
49 films
UK
12 films
France
5 films
Ireland
2 films
China
1 film
Canada
1 film
Germany
1 film
Malta
1 film
Sweden
1 film
Taiwan
1 film
English
56 films
Italian
4 films
Spanish
4 films
French
3 films
Swedish
3 films
Japanese
2 films
Russian
2 films
German
2 films
Bulgarian
1 film
Icelandic
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 5

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Raquel’s most liked review

Highs and Lows

Highest Average

Twin Peaks: The Return
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Assassin's Creed
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Slam
Average weighted rating:

2.8

Films watched in 2017

  • Roxanne
  • Under an Arctic Sky
  • mother!
  • Wonder
  • Spider-Man: Homecoming
  • Godless
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Blade Runner 2049
  • The Babysitter
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Gerald's Game
  • A Nightmare on Elm Street
  • Atomic Blonde
  • It
  • Tomorrow
  • I Am Jane Doe
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • In Bruges
  • Cape Fear
  • Children of Men
  • Angel Heart
  • Taxi Driver
  • Baby Driver
  • T2 Trainspotting
  • Trainspotting
  • Get Out
  • Thelma & Louise
  • John Wick: Chapter 2
  • Monster
  • John Wick
  • The Garden of Words
  • Blue Jay
  • Wonder Woman
  • Twin Peaks: The Return
  • A Monster Calls
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Discovery
  • Slam
  • Train to Busan
  • Split
  • Frank
  • Assassin's Creed
  • Logan
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Moonlight
  • We Need to Talk About Kevin
  • Piper
  • Manchester by the Sea
  • Passengers
  • Nocturnal Animals
  • Hacksaw Ridge
  • The Lobster
  • Hell or High Water
  • Is Anybody There?
  • Adam
  • The Neon Demon
  • The Girl on the Train

Highly rated films Raquel missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • LA 92
  • Phantom Thread
  • The Florida Project
  • First Reformed
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more