2013

Sergey Moosatov Sergey Moosatov’s year in review

Sergey’s highest rated films

  • 21 Jump Street

    ★★★★★

  • Mud

    ★★★★★

  • Kiss Kiss Bang Bang

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • The Imposter

    ★★★★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★★★

  • Stoker

    ★★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • About a Boy

    ★★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • Filth

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Tom at the Farm

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 213 Films watched
  • 17.8 Average per month
  • 4.1 Average per week

Milestones

First Film

Bernie

Jan 3

Most Watched

21 Jump Street

3 times

Love Actually

3 times

The Perks of Being a Wallflower

3 times

Last Film

21 Jump Street

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
131 films
Comedy
89 films
Action
54 films
Thriller
50 films
Crime
42 films
Romance
41 films
Sci Fi
26 films
Adventure
25 films
Horror
14 films
Fantasy
13 films
USA
154 films
UK
37 films
France
19 films
Canada
10 films
Germany
10 films
Belgium
6 films
Spain
5 films
Italy
4 films
Sweden
4 films
English
183 films
French
31 films
Spanish
14 films
German
14 films
Italian
10 films
Russian
10 films
Swedish
5 films
Portuguese
5 films
Japanese
5 films
Korean
4 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 30 Added 67

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Sergey’s most liked review

John Carter

★★★★

Awesome old-fashioned fantasy film with a lot of heart. Some flaws plot-wise, but other than that - pure fun. Now I'm sad I haven't seen it in a theatre.

More reviews

Sergey’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

City Lights
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

ATM
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Stephen Fry: 50 Not Out

Films watched in 2013

  • 21 Jump Street
  • Mud
  • Snowpiercer
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Die Hard
  • The Imposter
  • (500) Days of Summer
  • Upstream Color
  • White House Down
  • Fruitvale Station
  • Love Actually
  • Good Will Hunting
  • Six Degrees of Celebration
  • Bitterly!
  • The Hunt
  • Stoker
  • The Spectacular Now
  • Frances Ha
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Ain't Them Bodies Saints
  • Prince Avalanche
  • About a Boy
  • Sightseers
  • Before Midnight
  • 47 Ronin
  • Stalingrad
  • Filth
  • Fast & Furious 6
  • Fast Five
  • Fast & Furious
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • The Great Beauty
  • Moebius
  • Tom at the Farm
  • The Future
  • A Thousand Times Good Night
  • Breakaway
  • Hide Your Smiling Faces
  • Whitewash
  • Life Feels Good
  • Concrete Night
  • Borgman
  • Au revoir l'été
  • The Zero Theorem
  • Inside Llewyn Davis
  • Kill Your Darlings
  • Comrade Kim Goes Flying
  • Love Steaks
  • Cheap Thrills
  • Not Waving but Drowning
  • 8-Ball
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • The Hunger Games
  • Chicken with Plums
  • John Carter
  • Frances Ha
  • Hours
  • Notting Hill
  • Nebraska
  • All Is Lost
  • The Cabin in the Woods
  • The Conjuring
  • The Loved Ones
  • Oldboy
  • About Time
  • Trick 'r Treat
  • ATM
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Don Jon
  • Captain Phillips
  • The Immigrant
  • Gravity
  • Girl Most Likely
  • Machete Kills
  • Machete
  • Jackass Presents: Bad Grandpa
  • Rush
  • Fight Club
  • The Way Way Back
  • Blue Is the Warmest Color
  • Gravity
  • I Declare War
  • Don Jon
  • Prisoners
  • Blue Jasmine
  • Hot Fuzz
  • Shaun of the Dead
  • The World's End
  • The Kings of Summer
  • Riddick
  • The Royal Tenenbaums
  • The Darjeeling Limited
  • The Big Lebowski
  • The World's End
  • Runner Runner
  • Exit Through the Gift Shop
  • Kick-Ass 2
  • After Hours
  • Oki's Movie
  • Boy
  • Detention
  • Bestiary
  • Elysium
  • Snow on tha Bluff
  • Killer Joe
  • Jack Reacher
  • The Grey
  • Tyrannosaur
  • Uncle Kent
  • Tomboy
  • Drunken Master
  • Spring Breakers
  • 21 Jump Street
  • Drinking Buddies
  • The Other Guys
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Smashed
  • Hesher
  • Superbad
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Pizzas
  • The Wolverine
  • (500) Days of Summer
  • Pacific Rim
  • The Bling Ring
  • The Heat
  • A Lot Like Love
  • Drive
  • Tim Minchin: So F**king Rock Live
  • The Perks of Being a Wallflower
  • This Is the End
  • Tim Minchin: So Live
  • World War Z
  • Man of Steel
  • The Brothers Bloom
  • Midnight in Paris
  • Now You See Me
  • Witness
  • Juno
  • Side Effects
  • I'm So Excited!
  • Chinatown
  • The Raven
  • 17 Girls
  • Hit & Run
  • Warm Bodies
  • About a Boy
  • Definitely, Maybe
  • She's Out of My League
  • Sound of My Voice
  • Miller's Crossing
  • Total Recall
  • Star Trek
  • Star Trek Into Darkness
  • It Happened One Night
  • Raising Arizona
  • Blood Simple
  • Pain & Gain
  • Stephen Fry: The Secret Life of the Manic Depressive
  • Iron Man 3
  • The Place Beyond the Pines
  • The Man with the Iron Fists
  • To Rome with Love
  • Rise of the Guardians
  • Trance
  • Reprise
  • This Is Spinal Tap
  • The Pirates! In an Adventure with Scientists!
  • Oblivion
  • Mother, I Love You
  • Blackadder's Christmas Carol
  • The Student of Prague
  • Stagecoach
  • Les Misérables
  • Wreck-It Ralph
  • Camille
  • Passion
  • Stephen Fry: 50 Not Out
  • Titanic
  • City Lights
  • Life of an American Fireman
  • Frankenweenie
  • Frankenstein
  • Fantômas: In the Shadow of the Guillotine
  • Zero Dark Thirty
  • Operation Y and Other Shurik's Adventures
  • That Munchhausen
  • Damsels in Distress
  • Magic Mike
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Two Comrades Were Serving
  • 21 Jump Street
  • Silver Linings Playbook
  • It's Kind of a Funny Story
  • Love Actually
  • Hansel & Gretel: Witch Hunters
  • The Last Stand
  • Shame
  • Sleepless Night
  • Love Actually

See all 213

Highly rated films Sergey missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Hope
  • Bo Burnham: What.
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • The Arrested Development Documentary Project
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • An Adventure in Space and Time

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more