Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
United 93

United 93

2006
×
★★★½
Edit this entry  
13
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Executive Decision

Executive Decision

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
7500

7500

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Flight

Flight

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Popeye

Popeye

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★½
Edit this entry  
12
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Fade to Black

Fade to Black

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Triple 9

Triple 9

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Be Kind Rewind

Be Kind Rewind

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★
Edit this entry  
05
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Edit this entry  
04
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Saawariya

Saawariya

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Friday

Friday

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
An Optical Poem

An Optical Poem

1938
×
Edit this entry  
23
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
★★★
Edit this entry  
22
Sardar Udham

Sardar Udham

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★
Edit this entry  
13
Safe House

Safe House

2012
×
★★
Edit this entry