MooseMeister has logged 245 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Chambermaid Lynn

The Chambermaid Lynn

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pixels

Pixels

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hot Pursuit

Hot Pursuit

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fifth Estate

The Fifth Estate

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Advantageous

Advantageous

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Who Am I

Who Am I

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Nest

The Nest

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
In a World...

In a World...

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lava

Lava

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Man Up

Man Up

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Madness of the Dance

The Madness of the Dance

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Falling

The Falling

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
'71

'71

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paycheck

Paycheck

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Merchants of Doubt

Merchants of Doubt

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Showrunners: The Art of Running a TV Show

Showrunners: The Art of Running a TV Show

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alto

Alto

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Whitey: United States of America v. James J. Bulger

Whitey: United States of America v. James J. Bulger

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Momentum

Momentum

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Plastic Galaxy: The Story of Star Wars Toys

Plastic Galaxy: The Story of Star Wars Toys

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
How to Make Money Selling Drugs

How to Make Money Selling Drugs

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
Biggles

Biggles

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Surf Nazis Must Die

Surf Nazis Must Die

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Topaz

Topaz

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Barely Lethal

Barely Lethal

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Exhibit A

Exhibit A

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Amazon Women on the Moon

Amazon Women on the Moon

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
No Blood No Tears

No Blood No Tears

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry