Sort by

More_Badass has logged 52 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Host

The Host

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nightmare

Nightmare

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Church

The Church

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stage Fright

Stage Fright

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sweetheart

Sweetheart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harpoon

Harpoon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inferno

Inferno

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
What Have They Done to Your Daughters?

What Have They Done to Your Daughters?

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Demons

Demons

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Living Dead at Manchester Morgue

The Living Dead at Manchester Morgue

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Torso

Torso

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
First Love

First Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Case of the Scorpion's Tail

The Case of the Scorpion's Tail

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry