Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
MorganMPage

MorganMPage

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for MorganMPage
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • MorganMPage’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Souvenir

    The Souvenir 2019

    ★★★★ Watched by MorganMPage 19 May 2022

    A break in the fourth wall that absolutely ruins you.

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World 2021

    ★★★★ Watched by MorganMPage 14 May 2022

    Those young people don’t know how to form stable lives because they keep refusing to have children.

  • La Llorona

    La Llorona 2019

    ★★★★★ Watched by MorganMPage 12 May 2022

    Good for her.

  • Whistle and I'll Come to You

    Whistle and I'll Come to You 1968

    ★★½ Added by MorganMPage 1

    Whistle and I'll take 45 minutes to come to you.

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage 2021

    ★★★ Watched by MorganMPage 06 May 2022

    Impressively stupid and blessedly short.

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★★½ Watched by MorganMPage 06 May 2022

    I’m with the witch.

  • Dad Can Dance

    Dad Can Dance 2022

    ★★★★★ Watched by MorganMPage 03 May 2022

    Caught this at Hot Docs 2022 — really moving exploration of a father and son relationship, buried histories, queerness, and the power of artistic expression.

  • The Tell-Tale Heart

    The Tell-Tale Heart 2009

    ★★★★★ Watched by MorganMPage 29 Apr 2022 1

    A surprising amount of poop in bedpan in this one.

  • Venom

    Venom 2018

    Watched by MorganMPage 28 Apr 2022 1

    Very sex

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections 2021

    ★★★★½ Watched by MorganMPage 28 Apr 2022

    Ok this was actually quite good.

  • Gwen

    Gwen 2018

    ★★★ Watched by MorganMPage 27 Apr 2022

    A movie that begs the question “what if a ‘good for her’ movie just kept being miserable and there was no ‘good for her?’”

  • The Juniper Tree

    The Juniper Tree 1990

    ★★★★★ Watched by MorganMPage 23 Apr 2022

    What a delicious stew!

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 7
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro