Morganthood has logged 135 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Surge

Surge

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Munich

Munich

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chained for Life

Chained for Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Mother

The Mother

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Venus

Venus

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Enduring Love

Enduring Love

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry