• The Young Girls of Rochefort

    ★★★

  • The Taming of the Shrew

  • Six Men Getting Sick

    ★★

  • Daisies

    ★★★★½

  • How the Grinch Stole Christmas!

  • Manos: The Hands of Fate

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

  • Persona

    ★★★★

  • Masculin Féminin

    ★★★½

  • Winnie the Pooh and the Honey Tree

    ★★★

  • A Charlie Brown Christmas

  • Le Bonheur

    ★★★

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★★

  • Mary Poppins

    ★★★★½

  • The World of Henry Orient

    ★★★½

  • Woman in the Dunes

    ★★★

  • The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies!!?

  • The Sword in the Stone

    ★★

  • The Pink Panther

    ★★

  • Contempt

    ★★½

  • Scorpio Rising

    ★★½

  • The Servant

    ★★

  • The Birds

    ★★★★

  • 8½

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★½

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★½

  • The Man Who Shot Liberty Valance

    ★★★½

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★

  • La Jetée

  • West Side Story

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★½

  • The Children's Hour

    ★★★★

  • The Little Shop of Horrors

  • Psycho

    ★★★½

  • The Apartment

    ★★★★

  • L'Avventura

    ★★

  • Peeping Tom

    ★★½

  • Devi - The Goddess

  • Fashion

    ★★

  • Cat and Mouse

    ★★★

  • Black Orpheus

  • Some Like It Hot

    ★★★½

  • Kaagaz Ke Phool

    ★★

  • Sleeping Beauty

    ★★½

  • Paul Bunyan

  • Vertigo

    ★★★

  • Mon Oncle

    ★★½

  • Two Men and a Wardrobe

    ★½

  • What's Opera, Doc?

  • 12 Angry Men

    ★★★★

  • Pyaasa

    ★★★

  • Funny Face

    ★★★½

  • Throne of Blood

    ★★

  • Disneyland Dream

    ★★½

  • The Killing

    ★★★

  • The Searchers

    ★½

  • One Froggy Evening

    ★★★½

  • Artists and Models

    ★★★½

  • Lady and the Tramp

    ★★★★½

  • Diabolique

    ★★★½

  • Animal Farm

  • Rear Window

    ★★★

  • The Bigamist

    ★★

  • Kiss Me Kate

  • Duck! Rabbit, Duck!

    ★★★

  • Shane

    ★★½

  • Duck Amuck

    ★★★★½

  • Peter Pan

    ★★★

  • Madeline

  • Pluto's Christmas Tree

  • High Noon

    ★★