RSS feed for Morios
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★
Edit this entry  
28
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cold Blood

Cold Blood

2019
×
Edit this entry  
26
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
Edit this entry  
22
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
Edit this entry  
21
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
Edit this entry  
14
The Raven

The Raven

1963
×
★★
Edit this entry  
13
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Captain

The Captain

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lovelace

Lovelace

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wizards

Wizards

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Killer Elite

Killer Elite

2011
×
★★
Edit this entry  
08
The Hurricane Heist

The Hurricane Heist

2018
×
Edit this entry  
03
Baywatch

Baywatch

2017
×
Edit this entry  
03
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1959
×
Edit this entry  
02
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
Edit this entry  
02
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★
Edit this entry  
28
Spy Game

Spy Game

2001
×
★★
Edit this entry  
25
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★
Edit this entry  
25
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The 6th Day

The 6th Day

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
Read the review Edit this entry  
12
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
12
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
Edit this entry  
11
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Point Break

Point Break

1991
×
★★
Edit this entry  
31
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★
Edit this entry  
29
Bandidas

Bandidas

2006
×
★★
Edit this entry  
29
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hardware

Hardware

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Edit this entry