RSS feed for Morios
  • Ford v Ferrari

    Ford v Ferrari

    ★★★

    Yeah let's destroy the planet and make it a bloody sport.

    PS imagine being the other driver.

  • Gangs of New York

    Gangs of New York

    ★★★

    Was one of my favourite films when I was a teen but it really is the poorer kind of a Scorcese film.

  • Autumn Sonata

    Autumn Sonata

    ★★★★

    While not my thing entirely, it's hard to call this anything other than really good. It's concise, anticlimactic, too verbose and relies only on the acting.

  • The Night of the Hunter

    The Night of the Hunter

    ★★★★★

    Despite the child actors and the ending this was a real surprise. A lot to like here visual-, mood- and story-wise.

  • Citizen Kane

    Citizen Kane

    ★★★

    Sooo original rich-man-is-a-cunt story with the edginess of a 20-something. Technically nice, fun story structure. Aging of the actors was awful at times. It's a minor thing but body language, voice etc just stick out a bit too much.

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★★

    Rich people: served.

  • The Conversation

    The Conversation

    ★★★★

    I'm afraid of the day this turns irrelevant.

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★

    I'm glad I haven't needed to sit through any meetings lately. I just do things like I want.

  • The Thing

    The Thing

    ★★★★★

    While fascinating all the theories and speculation are pointless. There isn't supposed to be any answers here. You can't trace the infection, it's impossible to know who's got it at the moment it matters the most.

  • Spider-Man: Homecoming

    Spider-Man: Homecoming

    ★★★

    A bit more entertaining kind of the superhero trash.

  • Wizards

    Wizards

    ★★

    Personally not a fan of the style at all and the film was a chore to watch all the way. Ian Miller's work stood out and some of the rotoscoped scenes. It's a weird mix of things for adults and some for children, not making its mind. A mess.

  • The Captain

    The Captain

    ★★★★

    Compelling.