Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
May December

May December

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
American Symphony

American Symphony

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Afire

Afire

2023
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Killing Fields

The Killing Fields

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Marvels

The Marvels

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Caine Mutiny Court-Martial

The Caine Mutiny Court-Martial

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
Read the review Edit this entry  
28
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Eight Mountains

The Eight Mountains

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Taylor Swift: The Eras Tour

Taylor Swift: The Eras Tour

2023
×
★★★½
Edit this entry  
23
Once Upon a Studio

Once Upon a Studio

2023
×
★★★
Edit this entry  
23
The Burial

The Burial

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★½
Edit this entry  
09
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Luce

Luce

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Flora and Son

Flora and Son

2023
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Saw X

Saw X

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★½
Edit this entry  
03
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
Read the review Edit this entry  
02
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Saw V

Saw V

2008
×
★★½
Edit this entry  
02
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★
Edit this entry  
02
Saw III

Saw III

2006
×
★★★
Edit this entry  
01
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Edit this entry  
30
Flora and Son

Flora and Son

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Poison

Poison

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Rat Catcher

The Rat Catcher

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry