• Moonage Daydream

    Moonage Daydream

    ★★★★★

    This might very well be the best editing (both sound and video) that I’ve ever seen in a movie.

    Moonage Daydream runs long, but every minute is stitched together with the music and positive atmosphere that Bowie brought into this world. The added animated visuals, footage of classic sci-fi, and astounding Atmos sound design were a non-stop attack on the senses - in the best way possible.

    #1 on Best Movies of 2022

    #194 on Every Movie I've Seen Ranked by Favorites

  • Pearl

    Pearl

    ★★★★

    Mia Goth is a force of nature. I’m glad she’s using her powers for evil.

  • Fire of Love

    Fire of Love

    ★★★★

    This movie, from the start, sets up the definition of an “immaculate vibe”. It’s retro, it’s groovy, it’s heartbreaking, and it’s all anchored by soothing narration from Miranda July. 

    Even without the strategic editing and mood-setting, the footage of the volcanoes even decades later are some of the most stunning shots of nature I’ve seen on the big screen.

    2022 Ranked

  • Barbarian

    Barbarian

    ★★★½

    A winding script that leaves you wondering where it leads at every turn. See this one in a packed theater; the more the merrier.

  • Emily the Criminal

    Emily the Criminal

    ★★★★

    There’s not a scene that Aubrey Plaza doesn’t chew up with precise intensity. Emily’s ferocity seems to be just at the tipping point of explosion in every scene.

    This was a great one to go into reading nothing about it or seeing any trailers.

    2022 Ranked

  • Come and See

    Come and See

    ★★★★★

    Guy who’s only ever seen Jojo Rabbit: “I’m getting really strong Jojo Rabbit vibes from this.”

  • Bullet Train

    Bullet Train

    ★★★

    I can’t remember a recent movie so quickly losing its momentum in the last 15 minutes.

    After a fairly well thought out and performed film, the conclusion sucks the life out of all good that came before with a rushed ending and multiple fake outs that amount to very little.

  • Bodies Bodies Bodies

    Bodies Bodies Bodies

    ★★★½

    Bodies Bodies Bodies is a damn good time. The film doesn’t let you in on its secrets surrounding the slasher story at its center until the very end, and keeps you guessing throughout.

    The cast perfectly capture the paranoia that many millennials feel about “being accepted in the friend group” or “portraying the best version of yourself”. Lee Pace is a hilarious addition as an older man who’s been brought into the group for a weekend.

    What I appreciated most about…

  • Elvis

    Elvis

    ★★★½

    I really appreciate how much they let Austin Butler sweat in this movie. We need to let our movie stars sweat more!

  • Je, Tu, Il, Elle

    Je, Tu, Il, Elle

    ★★½

    Probably the worst last 15 minutes to watch on your living room TV, knowing your roommate could come home any minute…

  • Gentlemen Prefer Blondes

    Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★★½

    This is my first Marilyn Monroe movie, and she’s funny? Why did no one tell me she was funny. I feel like I should have known she was this funny.

  • We Met in Virtual Reality

    We Met in Virtual Reality

    ★★★★½

    The movie chooses to focus only on the joyous parts of VR, and if the internet were always like this, the world would be a much better place.

    One of the most raw and honest documentaries I’ve seen in a long time. It speaks to the power VR Chat has for some people that this movie made me believe in these relationships too.

    2022 Ranked