Sort by

Tom has logged 533 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
His Wedding Night

His Wedding Night

1917
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rough House

The Rough House

1917
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Electra Glide in Blue

Electra Glide in Blue

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Garage

The Garage

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Night Child

The Night Child

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Butcher Boy

The Butcher Boy

1917
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Revolting Rhymes

Revolting Rhymes

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Convict 13

Convict 13

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
One Week

One Week

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brutal Relax

Brutal Relax

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
Pee-wee's Playhouse Christmas Special

Pee-wee's Playhouse Christmas Special

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
You Were Never Lovelier

You Were Never Lovelier

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Gang's All Here

The Gang's All Here

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fist of Jesus

Fist of Jesus

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
12
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Planet Earth II

Planet Earth II

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Get Santa

Get Santa

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Critters

Critters

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Talk to Me

Talk to Me

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Man Up

Man Up

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ninja Terminator

Ninja Terminator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Retroactive

Retroactive

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mothra

Mothra

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry