Sort by

Tom has logged 38 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dr. Alien

Dr. Alien

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nemesis

Nemesis

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Outland

Outland

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Treeless Mountain

Treeless Mountain

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Killer Shrews

The Killer Shrews

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Surveillance

Surveillance

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Luzhin Defence

The Luzhin Defence

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Elysium

Elysium

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Five Guns West

Five Guns West

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blood Bath

Blood Bath

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Legend

Legend

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Prime Evil

Prime Evil

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Trust

Trust

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Millennium Bug

The Millennium Bug

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bloody Moon

Bloody Moon

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Deadlock

Deadlock

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ghost in the Machine

Ghost in the Machine

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Stuck

Stuck

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wild Zero

Wild Zero

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Shaft

Shaft

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lucas

Lucas

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Cat Ballou

Cat Ballou

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry