MARTIN has logged 93 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scott of the Antarctic

Scott of the Antarctic

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
How the West Was Won

How the West Was Won

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hyde Park on Hudson

Hyde Park on Hudson

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Double

The Double

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
In Their Skin

In Their Skin

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mama

Mama

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Butler

The Butler

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mogambo

Mogambo

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Tenth Man

The Tenth Man

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Late Chrysanthemums

Late Chrysanthemums

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ripley's Game

Ripley's Game

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Undefeated

Undefeated

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Very Bad Things

Very Bad Things

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Intersection

Intersection

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Il Posto

Il Posto

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rush

Rush

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Venus

Venus

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
10 Rillington Place

10 Rillington Place

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Family Friend

The Family Friend

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Awakening

The Awakening

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Campaign

The Campaign

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Darling

Darling

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry