RSS feed for moshjatla
  • Once Upon a Time in America

    ★★★★

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★½

  • Scarface

    ★★★★

  • A Christmas Story

    ★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • Jaws 3-D

    ★★

  • Tron

    ★★★

  • Blade Runner

    ★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★

  • My Dinner with Andre

    ★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • Miracle on Ice

    ★★★½

  • Raging Bull

    ★★★★

  • Caddyshack

    ★★★½

  • Airplane!

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

  • Friday the 13th

    ★★½

  • Life of Brian

    ★★★★

  • Escape from Alcatraz

    ★★★½

  • Alien

    ★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • Jaws 2

    ★★½

  • Star Wars

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • It's the Easter Beagle, Charlie Brown

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • The Aristocats

    ★★★

  • Beneath the Planet of the Apes

    ★★★½

  • Frosty the Snowman

    ★★★½

  • The Little Drummer Boy

    ★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • He's Your Dog, Charlie Brown

    ★★★½

  • Planet of the Apes

    ★★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★½

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

    ★★★½

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★½

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★★½

  • Red Desert

    ★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • Lord of the Flies

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★★

  • A Raisin in the Sun

    ★★★½

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★½

  • Inherit the Wind

    ★★★

  • Vertigo

    ★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★½

  • All About Eve

    ★★★★

  • Out of the Past

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Modern Times

    ★★★½