RSS feed for moshjatla
  • Only Yesterday

    Only Yesterday

    ★★★★½

    "Rainy days, cloudy days, sunny days... which do you like?"

    Maybe because I'm an introvert but I've always felt a comforting feeling from rainy days. A sweet sadness in a way, kinda like nostalgia.

    Watching this film now while living in the Japanese countryside gave me a similiar feeling of comfort but also that same sweet sadness because I know next year I will move back home and this experience will all just be a memory. I loved watching this…

  • Buffaloed

    Buffaloed

    ★★★★

    "Buffalo, New York: The epicenter of the rust belt. A city whose favorite meal is a discarded chicken part. A city hopelessly dedicated to a staple of disappointment."

    As someone who spent every summer in Buffalo growing up and has mega student loans, I'm so goddamn happy this film exists! I feel like it really captured the essence of what makes Buffalo such a special place, the people. Despite the drab rust belt aesthetic, the shitty economy, and the cold…

  • Sleepless in Seattle

    Sleepless in Seattle

    ★★★

    2020 Death by Film Scavenger Hunt
    Film IV: A movie made by Nora Ephron or Nancy Meyers

    Classic TBS brunch time stuff right here!

  • Cars 2

    Cars 2

    ★★★½

    The OG Ford v Ferrari

  • Vertigo

    Vertigo

    ★★★★

    2020 Death by Film Scavenger Hunt
    Film III: A movie from before 1960

    Desperately needed that Hitchcock palate cleanser after the shitshow that was Cats.

  • Cats

    Cats

    2020 Death by Film Scavenger Hunt
    Film II: A movie with talking animals

    Should've gone with Penguins of Madagascar...

  • Chef

    Chef

    ★★★★

    I am now compelled to:

    Conduct a thorough rewatch of Papa Franku's Cake Trilogy
    Have a beignet with Jon Favreau
    Enrich my non-existent culinary skills
    Fly back to Florida for a cuban sandwich

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★

    2020 Death by Film Scavenger Hunt
    Film I: A movie that takes place in New York

    After recently watching Marriage Story and Uncut Gems I couldn't think of a better way to start off this year's scavenger hunt than with a saucy Adam Sandler x Noah Baumbach collab!

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★

    My passion for watching sports + my father's appearance/style + my grandfather's gambling addiction = Howard Ratner

    Shit was generationally visceral

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★½

    Almost cried four times :'/

  • The Kitchen

    The Kitchen

    ★★

    What kinda Scorcese wannabe water trash did I just witness?

  • Pokémon Detective Pikachu

    Pokémon Detective Pikachu

    ★★★½

    I haven't wanted to go back to see a movie for promo cards this bad since the Yu-Gi-Oh movie back in 2004.