RSS feed for motanateresa
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★
Edit this entry  
08
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Edit this entry  
15
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Edit this entry  
12
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Beach

The Beach

2000
×
★★★
Edit this entry  
04
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Reader

The Reader

2008
×
Edit this entry  
28
Coco Before Chanel

Coco Before Chanel

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Mother Europe

Mother Europe

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
With Every Heartbeat

With Every Heartbeat

2011
×
★★½
Edit this entry  
30
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
11
A Lot Like Love

A Lot Like Love

2005
×
Edit this entry  
10
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Edit this entry  
25
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
20
An Education

An Education

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Freeheld

Freeheld

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
11
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry