RSS feed for motanateresa
  • Written on the Wind

    Written on the Wind

    ★★★½

    Rock Hudson is handsome!

  • Bird Box

    Bird Box

    ★★½

    Hm... lol

  • Roma

    Roma

    ★★★½

    A bit overrated. I didn't really bond with the "lead" actress.
    Not a waste of time, though...

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★

    It is so disconnected from the first movie that it hurts!! And why the hell did they let Pierce Brosnan sing again????
    Amanda still has the sweetest voice, though.

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★½

    Somewhat disappointing. Good job with the camera, though. And France's performance is admirable!

  • The Spy Who Dumped Me

    The Spy Who Dumped Me

    ★★★

    Made me laugh. First contact with Kate Mckinnon. She's funny.

  • Pocahontas

    Pocahontas

    ★★★★★

    My childhood favourite. Rewatching it is always a good idea.

  • Jules and Jim

    Jules and Jim

    ★★★★½

    "Catherine's maxim is: At least one party in a relationship must be faithful. The other party."

  • Belle de Jour

    Belle de Jour

    ★★★★★

    Just... wow.

  • The Post

    The Post

    ★★★★

    Very well filmed, good performances and some humour. A bit stacked at the moment where they go to court.

  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

    The way it's filmed is just awesome!

  • Ocean's Eight

    Ocean's Eight

    ★★★½

    Enjoyable soundtrack. Women drinking beer. Not a waste of my time.